Między młodością i starością

"Kiedy jesteśmy zbyt młodzi, nie mamy dobrego sądu; zbyt starzy - tak samo.

Kiedy się nie zastanawiamy dosyć, kiedy się zastanawiamy nadto, upieramy się, zacietrzewiamy. Jeśli oglądamy swoje dzieło tuż po wykonaniu, jesteśmy jeszcze zbyt uprzedzeni; jeśli w długi czas potem, już go nie czujemy. Tak obrazy widziane z nazbyt daleka i z nazbyt bliska; jest tylko jeden niepodzielny punkt będący właściwym miejscem: inne są za blisko, za daleko, za wysoko lub za nisko. W sztuce malarstwa wyznacza go perspektywa; ale w rzeczach prawdy i moralności kto go wyznaczy?"

                                                                                                         Blaise Pascal

 

Proponuję spojrzenie na powyższą myśl Pascala. Oczywiście filozofia dlatego jest bogactwem i w ogóle dlatego jest nauką, że studiujące ją osoby potrafią bardziej lub mniej znaleźć odniesienie do współczesnego świata i jego problemów.

Sam Pascal był człowiekiem bardzo ciekawym z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że odważył się myśleć. Myslał - jak każdy człowiek - najpierw o sobie. Ale te myśli zaowocowały spojrzeniem na człowieka w ogóle. Po drugie Pascal ciekawy jest dlatego, że odważył się iść pod prąd. Czytając jego sztandarowe dzieło: "Myśli" z którego z resztą pochodzi powyższy cytat, odkrywa się, że ten zdolny filozof, matematyk i wynalazca był wybitny nie dlatego, że pisał to, co wszyscy, ale właśnie dlatego, że miał odwagę myśleć inaczej niż ludzie jego epoki.  

Być za blisko lub już zbyt daleko... Dobre pytanie postawił nam Pascal. Świat pełen jest przecież mądrali, którzy najchętniej wiedzieliby wszystko o wszystkich. Media pełne są dyżurnych komentatorów. gdy się ich słucha, wydaje się, że perfekcyjnie mogliby wypowiadać się niemal na każdy temat. jakże wielu z nas słucha ich wypowiedzi jak mantry, niemal prorockiego - jedynie słusznego rzecz jasna - objawienia. Wystarczy jednak odrobinę krytyki, aby rozpoznać w ich głosie ton szczeniackiej gadaniny lub zacietrzewienia o którym pisze Pascal. Brakuje tylko tego "środka", tego co w malarstwie wyznacza perspektywa.

 

Krzysztof Adamski

Białystok

 

© 2008 Dobry Portal - prawda bez retuszu | Joomla Template by vonfio.de