Czy można połączyć podróżowanie i spełnianie swoich marzeń z pomaganiem? Można!

 

Już 30 czerwca 2016 po raz piąty ze Świnoujścia wyruszy kobieca wyprawa "440 km po zmianę". W ciągu dwudziestu pięciu dni pomysłodawczyni projektu Sylwia Nikko Biernacka i zespół Fundacji Machina Fotografika: Olga Glińska, Katarzyna Heród i Danka Zdrojewska przejdą polskie wybrzeże, żeby wesprzeć kolejną kobietę: Elżbietę Pindel z Krakowa, która od 27 lat choruje na dystrofię mięśni. Ela na zakończenie podróży od sponsora strategicznego projektu, firmy Sunrise Medical otrzyma aktywny wózek i podnośnik.

 

"440 km po zmianę" to projekt, który w pierwszej edycji wydawał się szalony. Wszystko zaczęło się w 2012 roku od pierwszego kroku pomysłodawczyni akcji Sylwii Nikko Biernackiej – inspiratorki, fotografki i trenerki. Przejść samotnie 440 km po piasku, bez wsparcia finansowego, zaplecza organizacyjnego, z plecakiem ważącym 22 kilogramy, po to by pomóc nieznajomej kobiecie otrzymać protezę nogi? Szalone, ale – zrobiła to! Rok później w podróży towarzyszyły jej Ambasadorki projektu, a od 2014 roku podróżuje w towarzystwie kobiet wspierających akcję. Dzisiaj projekt ma swoich wiernych sympatyków i wierne sympatyczki – osoby z całej Polski zrzeszone w Klubie 440 km po zmianę. I przynosi konkretne zmiany.

 

Co roku dzięki pieszej nadmorskiej podróży jedna z kobiet w trudnej sytuacji życiowej otrzymuje wsparcie: aktywny wózek, protezę lub wsparcie psychologiczne. Co jeszcze? Powstały rekomendacje do planów modernizacji konkretnych wejść na plaże w 10 nadmorskich miejscowościach, po to aby były one dostępne dla wszystkich: osób z niepełnosprawnościami, starszych, z małymi dziećmi w wózkach. Brak dostępności polskich plaż staje się przedmiotem publicznych dyskusji i coraz bardziej angażuje uwagę nadmorskich samorządów.

 

Akcję wspierają Ambasadorki - kobiety z różnego rodzaju niepełnosprawnością ruchu. Wszystkie chcą pomóc Eli i innym kobietom z niepełnosprawnościami, uwierzyć w siebie i spełniać swoje marzenia a tym samym wzmacniać obecność kobiet z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej.

 

Nasze ambasadorki: Monika Kuszyńska, Monika Jankowska – Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Iwona Krzyżak, Anna Samel, Marta Czachor, Paulina Pohl, Magda Biegańska, Agnieszka Skotnicka.

 


 

W tym roku projekt 440km świętuje pięciolecie. Co się będzie działo?

 

  • piesza podróż wzdłuż Bałtyku - 440 km po piasku (od Świnoujścia do Piasków).

 

23 i 24 lipca w Gdyni odbędą się wydarzenia plenerowe kończące V edycję projektu.

 

  • wystawa fotograficzna (bohaterkami sesji są Ambasadorki projektu). Sesja jest jednym z elementów kampanii społecznej pt: „Znajdź podobieństwa. Więcej nas łączy. Plaże dostępne dla wszystkich” - podejmującej temat braku równej dostępności do odpoczynku nad polskim morzem osób z ograniczeniami sprawności. Celem wystawy jest także promowanie dobrych zasad komunikacji w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością odpoczywającymi na plaży.

 

  • wieczorny seans filmowy

  • spotkania z Ambasadorkami projektu w formule "Żywej Biblioteki"

  • warsztaty, spotkania, dyskusje w formie pikniku na trawie. 

  • malowanie muralu na pięciolecie projektu

 

 

 

Podróż zakończy się 30 lipca, piknikiem na plaży w Piaskach.

 

Zapraszamy do śledzenia podróży na:

 

www.440km.pl,
www.facebook.com/Projekt440km

Sylwia Nikko Biernacka

fot. Kamila Buturl

 

© 2008 Dobry Portal - prawda bez retuszu | Joomla Template by vonfio.de