Różne typy rowerów, jaki typ roweru wybrać?

Dzisiaj zakup roweru nie jest taki prosty jak jeszcze parę lat temu. W końcu nie wygląd jest najważniejszy, a spośród takiego wyboru różnego typu rowerów, jaki rower będzie dla Ciebie dobry? Dla ułatwienia wyboru postaram się opisać różne dostępne aktualnie na rynku typy rowerów.


Niektórzy z was mogą chcieć kupić rower do rekreacji; inni potrzebują go do dojazdu, niektórzy używają go do ćwiczeń, a na koniec są tacy, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z rowerami i po prostu chcą siedzieć w domu, zrelaksować się i grać w gry wideo. Jeśli tak się stanie, zgarnij 30€ plus 30 bonus darmowych spinów i masz szansę na zarobienie dodatkowej gotówki podczas gry. Podczas zakupu roweru często sugerujemy się m.in. wyglądem, jednak to nie wygląd jest najważniejszy przy takim wyborze. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę do jakich celów ten rower będzie nam służył, po jakim terenie będziemy tym rowerem podróżowali. W Polsce wiele osób kupuje rower górski, jest on w naszym kraju wyjątkowo popularny, choć w terenie miejskim jego szerokie koła i ciężar często okazują się bardzo nie praktyczne (szczególnie kiedy trzeba taki rower wnosić po schodach).

Rowery górskie zostały stworzone z myślą o jeździe w terenie pagórkowanym, z dużymi i małymi wzniesieniami. Mimo że stworzony bardziej do szosach polnych, jest on głównie użytkowany w jeździe miejskiej. Ich uniwersalność wynika właśnie z tego że są przygotowane do podróżowania w różnych warunkach i przy różnych prędkościach dzięki przerzutkom.

Jeśli planujemy zakup takiego roweru, a nie planujemy jazdy w terenie, polecam szczególnie zakup roweru z węższymi kołami i bardziej neutralnym bieżnikiem. Rower będzie wtedy stawiał dużo mniejszy opór i jazda w łagodnym terenie będzie dużo wygodniejsza.

Kolarzówka inaczej zwana rowerem szosowym, jest to rower przeznaczony wyłącznie do jazdy po drogach asfaltowych. Jest to typ roweru raczej dla osób zajmujących się kolarstwem z zamiłowania, bardziej profesjonalnie. Charakteryzują się one bardzo wąskimi, gładkimi kołami oraz wygięta kierownica wyglądająca jak baranie rogi. Mają mniejszą ilość przerzutek od rowerów górskich, pozwalają one na szybkie poruszanie się na duże odległości.

Tak jak wcześniej zostało wspomniane, rowery tego typu są dedykowane raczej dla osób traktujące jazdę rowerem dużo bardziej poważnie, profesjonalnie lub pół-profesjonalnie. Jazda na tych rowerach zwykle jest prowadzona w sporym pochyleniu co nie należy do wygodnych.

Coraz większą popularność zyskują rowery trekingowe, nic w tym dziwnego zważywszy na to że jest to swoiste połączenie roweru szosowego z górskim. Są to rowery z kołami podobnymi do tych używanych w kolażówkach, jednak z wyraźniejszym bieżnikiem co sprawia że rower ma lepszą przyczepność do dróg. Rowery te mają inną budowę ramy co sprawia że są dużo wygodniejsze od kolażówek, ponad to często posiadają bagażnik, błotniki czy oświetlenie. Rowery tego typu nadają się do jazdy po szosach oraz (tym bardziej) po asfalcie.

Rowery trekingowe często są nazywane rowerami turystycznymi ponieważ świetnie nadają się w tym celu, posiadają wszystkie cechy jakie powinien mieć rower używany w turystyce, jazda nim jest bardzo wygodna nawet przez setki kilometrów.

Ostatnim typem rowerów jakie w ogromnych ilościach można spotkać w każdym sklepie sportowym zajmującym się sprzedażą rowerów, są rowery holenderskie, inaczej zwane rowerami miejskimi.

Rowery miejskie różnią się w budowie, rama rowerów tego typu jest najczęściej bez górnej poziomej rury. Są to rowery uważane za jedne z najwygodniejszych do jazdy dzięki szerokim i miękkim siodełkom. Charakteryzują się raczej małą ilością przerzutek, jednak standardowo każdy rower holenderski musi posiadać bagażnik lub kosz z przodu, często używany do przewożenia zakupów.

Są to najbardziej znane typy rowerów jakie należy znać planując zakup roweru. Z taką wiedzą jesteśmy w stanie rozpocząć poszukiwania konkretnego roweru dopasowanego do naszych wymagań. Wszelkie pytania i indywidualne specyfikacje zawsze należy kierować do pracowników wyspecjalizowanych sklepów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *